Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velká Británie

10. 4. 2007

Velká Británie nepochybně patří mezi velikány evropské historie i současnosti. Počtem památek se Velká Británie stává takřka nevyčerpatelnou studnicí poznání. Navštivte i vy nejznámější města Velké Británie - Londýn, Edinburgh či Manchester. Vždyť spatřit například Big Ben, parlament, most Tower Bridge, Hyde Park nebo muzeum Madame Tussaud určitě stojí za to.

Časový rozdíl: -1 hodin

Čas: 9:02

Počasí:

8°C

Měna: GBP

Kurz: 1 GBP = 41,196 Kč

Základní údaje

Oficiální název:

Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Hlavní město:
Londýn

Další města:
Birmingham, Manchester, Liverpool, Leeds, Newcastle, Glasgow.

Rozloha:
244 880 km2

Ekonomické údaje

Měna:

1 britská libra L (GBP) = 100 pencí

Orientační ceny:
Telefony a poštovné: 30 pencí pro vnitrostátní poštu a země EU, necelých 50 pencí při zasílání zásilky do zbývající Evropy.
Potraviny:
hamburger McDonald - 2,88 L
sklenice vína - 4 L
večeře v průměrné restauraci včetně vína - 20 L
chléb - 1 L
káva - 1 L

Auto a motopůjčovny: auto - od 20 L/ den

Podnebí:
Mírné

Obyvatelstvo

Počet obyvatel:

60 094 600

Národnostní složení:
Angličané 80%, Skotové 9%, Irové 4%, Velšané 2%

Náboženství:
anglikáni 56%, katolíci 9%, muslimové 3%, ostatní 32%

Gramotnost:
99%

Úřední jazyk:
angličtina

Formality

Vízum:

Pro vstup a pobyt ve Velké Británii nepotřebuje český občan povolení. V případě, že si z nějakých důvodů bude přát povolení k pobytu získat, může o něj požádat ministerstvo vnitra (Home Office, Immigration and Nationality Directorate). O pobytové povolení lze žádat u pobytů delších 90 dnů.

Cestovní doklady:
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení na základě platného cestovního dokladu, kterým je i průkaz totožnosti.

Elektrické napětí:
220V/ 50 Hz zástrčky mají tři obdélníkové kolíčky s pojistkami 3, 5 a 15 A. Turisté si musí koupit adaptér.

Rizika:
Ve Velké Británii, především na venkově, je velmi dobrá bezpečnostní situace. V některých londýnských čtvrtích, zejména v East End a v přistěhovaleckých oblastech, je však třeba mít se na pozoru i přes den, ve čtvrti Soho navečer a v noci. Nejčastějším rizikem pro turisty jsou kapesní krádeže peněz a dokladů, krádeže zavazadel a vloupání do motorových vozidel.

Letoviska:
Glasgow, Edinburgh, Inverness

Zajímavosti

Edinburgh je nejkrásnějším městem severní Evropy. Je turisty nejvíce navštěvováno. Město vyrostlo na území bývalého římského tábora. Rozvoj zaznamenalo zvláště poté, co bylo roku 1437 prohlášeno za hlavní město Skotska. Jeho dominantou je hrad Edinburgh Castle. V něm zaujme tzv. Královská hradební věž. Každý den je oznamována 13. hodina výstřelem z děla na Hill's Mount Battery. Kaple Margaret's Chappel, která se nachází v útrobách hradu je nejstarší budovou Edingburghu z roku 1090. Její návštěva vás přijde na 2,90 L. Korunovační sál (Crown Hall) s klenoty stojí také za návštěvu. Ze zbytku města uchvátí zejména novogotická katedrála St. Mary's a tzv. Parliament House z let 1632-1640 (ještě dodnes je zde možno shlédnout opravdový britský soud). Z muzeí je zřejmě nejzajímavější Museum of Childhood s unikátní sbírkou historických dětských hraček.
Orknejské ostrovy začali již v dávných dobách osídlovat Vikingové. Také po nich zde zůstaly unikátní pozůstatky vesnic, některé z nich pocházejí z doby kamenné. Nejznámějším nalezištěm je Scara Brae - vykopávky se datují do doby 2000 let př. Kr. Po dávných civilizacích zde zůstaly také obrovské menhiry - vysoké kameny uspořádané většinou s obdivuhodnou geometrickou přesností do kruhu. K čemu přesně menhiry sloužily nikdo neví. Spekuluje se o obětištích, ale i (zejména u nejznámějšího Stonehenge) o astronomii.
Na hlavním ostrově Orknejí - Mainlandu se nachází hlavní město Kirkwall. Zde je velmi pěkná katedrála z 12. stol.
Loch Lomond je největší plocha neslané vody v Británii, ale s délkou 36 km je to až třetí nejdelší jezero ve Skotsku (Loch Awe a Loch Ness jsou delší). Je 8 km široké ve svém nejširším bodě. Nachází se na něm 30 ostrovů, z toho 3 jsou obývané Velká Británie je jednou ze světových hospodářských velmocí. Sever Velké Británie (Skotsko) je hornatý, jih je rovinatý. Nejznámější anglickou řekou je Temže, která protéká hlavním městem Londýnem. Na severu země, ve Skotsku, je jezero Loch Ness. To se proslavilo díky zprávám o neznámem tvorovi, který v tomto jezeře žije. Ve Velké Británii najdete mnoho odlesněných míst, na kterých jsou dnes rašeliniště a vřesoviště. K Velké Británii patří Normanské ostrovy, ležící v kanálu La Manche. Každý rok v srpnu se zde konají Battles of Flowers, karnevalový průvod s alegorickými vozy vyzdobenými květinami.

Památky

Londýn (královský palác, katedrála Sv. Pavla, Big Ben, Tower Bridge aj.), Stonehenge (jihojihozápadně od Londýna), katedrála v Salisbury, královský pavilon a molo (Brighton), most přes Humber (Hull), zámek Howard, Hrad v Edinburghu, zámek Balmoral (Skotsko), stanice kosmických spojů Goonhilly (jihozápad Anglie)

Historie

Starověkou Británii obsadili Keltové, ale od 1. století tvořila součást Římské říše jako provincie Britania. Alespoň částečnou samostatnost si v té době uchovaly některé oblasti Skotska, především severní regiony. Později se na území dnešní Velké Británie začaly dostávat germánské kmeny Anglů, Sasů a Jutů, které nakonec vytlačily na začátku 5. století Římskou říši a založily sedm nezávislých království (Wessex, Sussex, Essex, East Anglia, Northumbria, Mercia a Kent). Ve zbývajících částech ostrovů vládli i nadále Keltové. V 9. století dobyli východní části ostrovů Dánové, ale poté byli poraženi vojsky Alfréda Velikého, který vzápětí vyhlásil tzv. Anglosaské království. Nezávislost však netrvala dlouho, protože v letech 1017 až 1042 padlo království do rukou Dánů. V polovině 11. století se na území Velké Británie vylodili Normané pod velením Viléma Dobyvatele, kteří si britské území rychle podmanili. V následujících staletích byla k Anglii připojeny i další území - v roce 1284 Wales a v roce 1541 Irsko. Nejdéle odolávalo Skotsko plné hrdých skotských horalů. V roce 1603 však uzavřelo smlouvu o personální unii a v roce 1707 bylo spojení potvrzeno vyhlášením Velké Británie. Středověká Velká Británie byla známá expanzivní politikou, kdy britští panovníci pořádali četné válečné výpravy do Evropy, především do Francie. Dlouhá léta výbojů ukončila až tzv. Stoletá válka s Francií, kterou Britové prohráli. Směr expanzivní politiky proto obrátili k zámoří, kde zaznamenali značné územní zisky. V 17. století proběhla ve Velké Británii vlna revolucí, které v důsledku znamenaly uvolnění tvrdých feudálních vztahů a nastolení základů demokracie. V následujících staletích Britové upevnili svou námořní moc, dostali se do čela dění v Evropě a vybudovali obrovskou koloniální říši, do které mimo jiné patřila Indie, některé oblasti v Severní Americe, velká část Afriky a území v Tichomoří. Prvořadou světovou velmocí byla Velká Británie i na začátku 20. století, ale pak se situace začala obracet. Osamostatnila se část Irska a Britové přišli i o některé zámořské državy. První světovou válku přečkaly Britské ostrovy relativně v poklidu, ale druhá světová válka znamenala pro Velkou Británii značné materiální i lidské ztráty. Byla sice jednou z vítězných mocností, ale po válce přišla o většinu kolonií, které jsou dnes s Velkou Británií spojené pouze formálně - ve formě Commonwealthu, jehož oficiální hlavou je britská královna a sdružuje kolem 50 států, mimo jiné Austrálii a Kanadu.
Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář