Jdi na obsah Jdi na menu
 


Egypt

10. 4. 2007

Egypt je z turistického hlediska zemí nepřeberných možností. Písčité pláže, jež omývá Rudé a Středozemní moře, pyramidy, Sfinga, řeka Nil, Údolí králů, Káhira - to vše je Egypt. Stačí, když se rozhodnete, zda vás více láká kultura a poznání či relaxace u moře. Můžete samozřejmě také zvolit kombinaci obojího a poznat Egypt v celé jeho kráse. Návštěvy Egypta určitě nebudete litovat.

Časový rozdíl: +0 hodin

Počasí:

29°C

Měna: EGP

Základní údaje

Oficiální název:

Egyptská arabská republika

Hlavní město:
Káhira

Další města:
Alexandrie, Gíza, Asuán, Port Said

Rozloha:
1 001 450 km2

Ekonomické údaje

Měna:

egyptská libra (LE), drobná jednotka - piastry

Orientační ceny:
Telefony a poštovné: pohlednice - 0,25-1,5, známka do Evropy - 1,25
Potraviny: balená voda (1,5 litru) - 1,5, oběd v restauraci (za osobu) - 40 a více, víno v hotelu (0,7 litru) - 80, pivo v hotelu (Stella 0,5 litru) - 15, džus v hotelu (0,2 litru) - 8, cola v hotelu (0,25) - 7, arabský chléb (10 ks) - 1; cigarety Marlboro (20 ks) - 5,75
Sport: tenisový kurt (1 hodina) - 25, hotelová sauna (1 hodina) - 40
Doprava: taxi (běžná jízda po městě) - průměrně kolem 5 LE, mikrobus a autobus - 50 pt.
Auto a motopůjčovny: auto - 35 -75 USD v závislosti na typu vozu

Podnebí:
V Egyptě je aridní klima. Ve vnitrozemí je podnebí kontinentální - s velkými výkyvy teplot, na severním pobřeží subtropické.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel:

74 718 000

Národnostní složení:
Arabové 99%

Náboženství:
sunnitští muslimové 90%, křesťané 10%

Gramotnost:
51,4%

Úřední jazyk:
arabština (úřední jazyk), angličtina

Formality

Vízum:

Při vstupu do Egypta potřebují občané ČR cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po návratu a pobytové turistické vízum. Vízum je možné získat individuálně na egyptské ambasádě v Praze, nebo zakoupit po příletu do Egypta za 15 USD.

Cestovní doklady:
Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu + turistické vízum.

Elektrické napětí:
220V - zásuvky vhodné pro spotřebiče z Evropy - není nutný adaptér.

Očkování:
Není žádné potřeba.

Letoviska:
Hurghada, Makadi Bay, Soma Bay, El Gouna, Safaga , Habada, Naama Bay, Shark´s Bay, Sharm El Maya, Nabq Bay, Ras Nasrani

Zajímavosti

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Káhira, Gíza, Luxor, Asuán, Abú Simbil, terasový chrám Hatšepsut, zádušní chrám Ramesse II., Memnónovy kolosy, Dajr al-Madína (vesnice umělců, výroba z alabastru), klášter svaté Kateřiny na Sinaji (Mojžíšova hora) Káhira, Gíza, Luxor, Asuán, Abú Simbil, terasový chrám Hatšepsut, zádušní chrám Ramesse II., Memnónovy kolosy, Dajr al-Madína (vesnice umělců, výroba z alabastru), klášter svaté Kateřiny na Sinaji (Mojžíšova hora) ostrov Giftún: překrásný písečný ostrov nedaleko Hurghady; vhodný pro šnorchlování

pouštní safari

poloostrov Sinaj: Mojžíšova hora, klášter sv. Kateřiny

Colorad Canyon: přírodně vytvořená úzká rokle (v některých místech může projít jen jediný člověk) zajímavá především svým barevným provedením

Národní park Ras Mohamed: zahrnuje především neporušené korálové útesy jižního Sinaje

Památky

Pyramidy a sfingy.

Káhira.

Luxor.

Sinaj.

Historie

Historie Egypta sahá hluboko do minulosti - až do doby kolem 3. tisíciletí př.n.l., kdy byl sjednocen Horní a Dolní Egypt. Po predynastickém období se vlády ujali faraóni 4. dynastie -stavitelé velkých pyramid; po 450 letech trvání Staré říše přichází první přechodné období, kdy byl Egypt opět na nějaký čas (asi 100 let) rozdělen. 11. dynastie zemi znovu sjednotila, čímž začalo období Střední říše, které bylo po dalších 400 letech vystřídáno stoletou nadvládou Hyksósů. Nástupem 18. dynastie na trůn se otvírá doba Nové říše, během níž mj. vládl i náboženský reformátor Amenhotep IV. (Achnaton) a v podstatě nevýznamný faraón Tutanchamon, který je však nyní celosvětově proslulý kvůli objevu jeho hrobky v Údolí králů (jako jedna z mála nebyla vykradena). Následovalo 3. přechodné období a pozdní období, kdy byl Egypt na čas mj. i pod nadvládou Peršanů.

Roku 332 př.n.l. založil makedonský panovník Alexandr Veliký novou řeckou dynastii Ptolemaiovců. Od roku 30 př.n.l. se Egypt stal římskou provincií, která byla spravována z Konstantinopole. V 7. stol. n.l. vnutili arabští dobyvatelé zemi arabštinu a islám. Roku 1250 založili mameluci, dříve králova tělesná stráž, novou královskou dynastii, avšak roku 1517 dostali zemi pod kontrolu osmanští Turci a Egypt začal postupně upadat - hospodářsky i kulturně. Po neúspěšné Napoleónově výpravě v roce 1805 přešla moc na osmanského místokrále z Albánie Mohammeda Alího. Politika expanze za Mohammeda a jeho nástupce zadlužila Egypt u Británie, která v roce 1882 převzala kontrolu země i Suezského průplavu. Egypt se stal roku 1914 britským protektorátem a v roce 1922 získal formální nezávislost a stal se konstituční monarchií. Za 2. světové války byla v západním Egyptě u El-Alameinu poražena fašistická vojska.

Skutečnou nezávislost získal Egypt v roce 1952. V rámci národně demokratické revoluce převzal moc generál Mihammad Nagíb, v roce 1954 byl svržen plukovníkem Gamál Abden-Násirem. Ten v roce 1956 znárodnil Suezský průplav, načež následovala nezdařená invaze Británie, Francie a Izraele, které se Egypt rázně postavil. V roce 1958 byla vytvořena Sjednocená arabská republika spojením Egypta, Sýrie a Jemenu. V roce 1961 se federace rozpadla. Za sovětské finanční a technické podpory začal Egypt stavět novou Asuánskou přehradu. V šestidenní válce s Izraelem v roce 1967 ztratil Egypt Sinajský poloostrov. Násirův nástupce Anvar Sadat oživil styky se Západem, když skoncoval s egyptskou závislostí na Sovětském svazu. Roku 1974 byl obnoven provoz Suezského průplavu a roku 1979 byla podepsána mírová dohoda mezi Egyptem a Izraelem ze Sinaje. Toto sblížení s Izraelem však vedlo k egyptské izolaci v arabském světě i k odporu v zemi samotné a roku 1981 byl Sadat zavražděn. Sadatův nástupce Husní Mubarak se snažil udržet dobré styky se Západem, přičemž usiloval o zrovnoprávnění a autonomii Palestinců v Izraeli. V důsledku toho většina arabských států styky s Egyptem normalizovala.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář